Värdshuset Vita Hästen

Oprett på Gunnebo Slott, kan det vara nåt?

Svar: Ett rungande JA!

Fast översättning och handling är mycket moderniserade. Fina melodier, duktiga skådespelare och naturen som inramning! Det är länge sedan jag fick så många skratt och gick därifrån med ett fånigt leende på läpparna!

Det var många som satt och gottade sig i solen och väntade på att föreställningen skulle börja!

Föeställningen är igång!

Hoppas det blir bra!

Den kärlekskranke överkyparen Leopold ( Claes Malmberg)

med Josepha, som äger Värdshuset Vita Hästen.

Det är en balkong som är utmärkt att stå på

när man är förbannad!

Den här karln, Ola Forsmed, måste vara helt skelettlös!

En röntgenbild av honom TACK! 

Gå  och se Vita Hästen om den kommer nära dig! Du får en glad kväll och mår så bra efteråt!

Stående ovationer i går kväll,visar väl att det inte bara är jag som uppskattar att ha roligt!

14 reaktioner till “Värdshuset Vita Hästen

  1. Klart att det kunde vara något! Min pappa hade när det begav sig en mycket liten roll i Vita hästen! Men sedan tog karriären slut. Härligt med en glad kväll!

    Kram

  2. Det var några år sen vi såg Vita Hästen på Fredriksdal. Det är en underbar operett med härliga sånger.

    Så såg vi Ola Forsmed som en av Bröderna Marx på Fredriksdal för nåt år sen också. Han var så himla bra, att vi spelade in föreställningen från TVn på vår DVDspelare. Vi har inte nänts att ta bort den än. Han var ju helt lealös.

    Nån kväll efter föreställningen pratade vi med honom vid vår pub i huset, så vi fick chansen att tala om hur bra vi tyckte att han var.

    Kram/Gilla

  3. Verkar var en bra föreställning.Jag har sett Ola Forsberg på Tv som en av bröderna Max Han är lealös!!Du behöver inte ljuga du är inte gammal….

  4. Det finns många skäl; jag försöker att skriva små korta skäl med jäma mellanrum, nog mer effektivt än att skriva långa inlägg 🙂 Det där kan folk ta åt sig och kanske hålla med om 🙂 Det kommer flera!

  5. Har sett Vita hästen för många år sedan. Visst blir man glad av musiken, även om jag personligen föredrar opera före operett.

    Tack för de ”kuliga” bilderna.

  6. Visst var vi utomhus, när vi var på balkongen. Det hade ju varit en annan sak om den hade varit inglasad. Men det är den inte.

    Tack för bildspelet förresten! 😉

    Kram/Gilla

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s