Vi är så bra…..

….vi är så duktiga.

Jag hinner nästan inte landa på svensk mark, förrän jag läser:

Sverige behåller hög radongräns!

WHO (världshälsoorganisationen) sänkte för ett år sedan rekommenderat gränsvärde för radon i hus.

Följer Sverige efter? Nix, det skulle bli för dyrt för alla bostadsägare och behåller därmed en dubbelt så högt riktvärde än det nya rekommenderade.

Visst, det kostar gigantiska summor att sänka värdet i ALLA bostäder, men det finns något som heter ut- och infasning. Lägg det låga  riktvärdet på alla bostäder som byggs nya och på tid och längd är problemet löst!

Vilket bra säljargument: Vi säljer bara bostäder med lågt radonvärde!

Byggherrar, ni får rådet gratis!

11 reaktioner till “Vi är så bra…..

  1. Man väntar väl tills det kommer direktiv från Bryssel?!

    SVAR: Görans dotter? Ja har hon lite av pappas karisma så borde hon kunna gå långt. Synd bara att det ligger en i fatet att vara Göteborgare, åtminstonde för den absolut toppen!

  2. Då får jag ju först säga välkomna hem. Men så illa som det såg ut på din bild stämmer inte här. Nu är det dimma hos oss till max och snön är borta sen flera dar.

    Svar: Jag glömde att skriva att presenterna var från Berts dotter i Stockholm också. Det är redigerat och klart i min blogg nu.

    Vi har verkligen haft det roligt hela helgen. Att de komspontant på det sättet hade vi verkligen inte väntat oss. KUL!

    Kram/Gilla

  3. Vi står under radonmätning i vår bostad just nu, vi har haft höga siffror i detta huset, nu vill de mäta här hemma bara för att vi har tagit bort en av blåbetongsväggarna. Kram

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s