…..överallt japaner. Ett bevingat ord av Sven Jerring när Sveriges herrar mötte Japan i fotboll år 1936. Japan vann med 3-2 och nu är det väl dags att ändra på dom siffrorna?
De svenska tjejerna gick till semifinal i fotbolls VM och ska möta det japanska landslaget. Det blir inte lätt, men visst finns en chans även om den nästan är mikroskopisk.
Drömfinalen är väl Sverige – USA. Pia Sundhages landslag mot det blågula tjejerna. Då vinner någon svensk hur det än går 🙂
Det kan bli hur läckert som helst, men först- japanskor bara japanskor…..
Sverige vinner! Så är det bara 😉
Är det idag eller? Jag har noll koll på det där, fast jag inte borde egentligen.
svar: Tack så mycket för tipset! Jag ska se till att dra med mig sambon och kolla in det.. så att jag också kan tråka ut mina läsare litegrann 😛
ja, det skulle bli en bra final, ha en fin kväll nu
Ja, det hade varit en dröm final, då har sverige övertaget eftersom vi redan slagit dem i gruppspelet och så slog vi dem i en träningsmatch i jan med….go sweden! 🙂 men först japan!
nej det är sällan något tåg går i tid! 🙂
Tack för länken, jag skall kika in där omgående 🙂
Hoppas du haft en fin helg!
Visst var det spännande att ”vi” gick vidare. Vi såg ju matchen mellan Brassarna och USA också. USA vann!
Kram/Gilla
Ja det stämmer,jag åker tidigt i morgon,,plockar nu ihop det som ska med upp.Byn har sin återvändardag på onsdag,med lite olika aktiviteter,,tror inte jag missat en sådan dag på 20 år..Jag tror vi vinner mot japan på onsdag..Haé Kram.
Klart vi vinner. Kram
Vad ska du göra på tisdag,ska du ha kalas.Vilken tur usa vann över Brasilien.ha en fin kväll.kram
det hoppas vi på. att det går jätte bra för dom. kramar biggan
Ja böjsorna(skånska=byxor) blev trendiga .Kram!
Jag var oppe kl 7 i morse och såg Sverige-matchen. Har inte sett japanerna, men säkert blir det en tuff match för våra flickor.
Brasilien-USA, 4timmar senare, var en otroligt spännande match, som tyvärr vanns på straffsparkar. USAs målvakt var fantastisk. Dom möter Frankrike i semi-finalen på onsdag. Kul för Pia at det gick som det gick.
Som du förstår, har jag tillbringat halva dan framför TVn, så man känner sej jussom lite lat. Det är ca 31-32 grader varmt, så inte precis väder för en promenad. Motionerar fingrarna här istället!
Underbart. Nu är det snart dags för sängen. Jag har en del uppdrag i morgon och gubben har sitt. Det frestar på att vara pensionär… 😉
Ha ha ha. Japaner japaner japaner sa jag också när jag var i London över en wekend en gång. Hela hotellet jag var översvämmat med japaner. Hoppas din helg har varit bra. 🙂
KLart det är jobbigt att vara pensionär, det säger alla,*L*…och det är så roligt att heja fram dom svenska fotbollstjejerna,
Kramiz!
det blir rafflande! Rafflande är det här också med fototävlingen!!! Hoppas på din röst även denna sista tävlingsdag!! Hoppas det räcker till för en härlig grillfest!!! Kramiz
Hoppas Sverige vinner. ha en fin dag nu !
Hoppas verkligen att de lyckas ta sin seger mot Japan. Kramiz
Glömnt att sätta in bilder på Bergmans grav som jag besökte förra måndagen.Var mycke fin på FÅRÖ,vi hadde mycke tur med vädret under dom 4 dagar jag var på Gotland.ha en fin dag.kram