Bonusinlägg Sydafrika1.

Vi lämnade vinrankorna bakom oss och skulle vidare till Stadtsaal, där ett fantastiskt landskap skulle möta oss.

Dom här målningarna anses vara 1000 år gamla och målats av San-bushmen. Målningarna ligger skyddade i en grotta och har därmed skyddats av väder och vind.

Lunchdags på hög höjd. Inget för höjdrädda……

Naturen här uppe är fantastisk.  🙂

Hallååååå…..hur långt in är ni?

Vind och sand slipar bergen till fantastiska formationer.

Man kan se rakt genom berget. Häftigt.

Vi åkte vidare och en liten Klippspringare tittade långt efter oss i Overlandtrucken.

Vi skulle vandra upp i bergen, men vi var lite sena, så det blev bara en liten vandring. En fjäril, modell större låg mitt framför våra fötter.

Innan vi fortsätter med Bonusinlägg nr 2, tänker jag dricka lite Rooibos- te. Här en ung planta. Dom växer lite varstans.

——————————————————————–

PS: Glöm inte Sydafrikatävlingen där du kan vinna cd- skivor med afrikansk musik! Tävlingen hittar du HÄR!

21 reaktioner till “Bonusinlägg Sydafrika1.

  1. Ytterligare fantastiska bilder. Den utflykten måste ha varit mycket spännande.I nån av bilderna på grottan ser jag elefantben, som håller upp den.

    Svar: Det finns faktiskt flera filmer på YouTube, som visar danser med fångar, som dansar till musik av Michael Jackson. Skoj eller ej, så är de ju duktiga i alla fall.

    Kram/Gilla

  2. Tack! Vad glad jag blir att du uppmärksammat att det faktiskt görs skillnad mellan könen där. Inte alla som gör det skall jag säga 🙂
    Hoppas du haft en fin dag och att du får en fin kväll!!

  3. Häftigt med hålen i bergen…Man ska inte fuska.Ja det är Claudia.Mia hade henne på skolfoto.De har gått samma skola,visst världen är liten .
    Nattikram!

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s